Míchaní rumů

1.3.2018

Mnoho z vás jistě při popíjení rumu myslelo na dlouhá třtinová pole, kterým v dáli dominuje velká palírna s idylicky starým mlýnem, kde se zpracovává rum ještě pěkně po staru. Při průchodu palírnou vidíte Master Blendera, jak s péčí vybírá ty nejstarší sudy rumu pro nápoj vašich dlouhých večerů. Samozřejmě i dnes to může být pravda. Této romantické představě se přibližují například palírny Appleton Estate, Hampden, Mount Gay, Trois Rivieres. Většinu práce už i tam sice zastává moderní technologie, stále v nich ale působí úžasná atmosféra, jako by se zastavil čas.

Dnes si povíme něco o blendingu na přání a zaměříme se na společnost E&A Scheer, která stojí za mícháním rumů. Možná se i váš favorit narodil právě v této společnosti. Rumy jako je Pusser, Ron de Jeremy, Duppy Share jsou dnes již zvučnou značkou, málo kdo ale ví, že za nimi nestojí konkrétní lihovar.

Pokud si spočítáte všechny karibské palírny, dopracujte se k tomu, že jich je jen několik desítek. Na trhu však najdete stovky rumových značek (které jsou ale oproti velkým hráčům jako je Bacardi nebo Cpt. Morgan docela malinké). Jen málokdo si může dovolit nakoupit 25 000 litrů rumu a jednoduše vše nalahvovat. Pro představu je to cisterna velikosti lodního kontejneru právě o kapacitě 25 000 litrů. Aby bylo možné vytvořit originální značku rumu, je nutné mít alespoň pět takových tanků, což tedy čítá 125 000 litrů rumu. To si může dovolit opravdu jen málokdo. Ale naštěstí přece jen existují společnosti, které si to dovolit mohou. Mají skladem stovky takových cisteren s rumem a díky nim si zákazník (tedy ony menší rumové značky) mohou vybrat blend, jaký potřebují.

Jednou z těchto firem je právě E&A Scheer. Díky této nizozemské společnosti vznikají stále nové značky rumů a paleta chutí je tak nesmírně pestrá.

Jak to co nejjednodušeji popsat? Navštívíte sídlo zmiňované firmy, které se nachází v neskutečně malebném jádru Amsterodamu. Krásné řadové domky lemují úzké kanály. V jednom z těchto domků jsou uloženy stovky vzorků rumu. Vy si z nich vyberete ten, který přesně odpovídá vaší představě. Následně dodáte vlastní lahve, vlastní etikety, ve výrobní hale je naplní vámi zvoleným blendem a vaše soukromá značka rumu je na světě. Pokud jste si právě usmysleli, že si necháte udělat svoji jedinečnou lahev, kterou nikdo na světě nemá, musíme váš rozlet přibrzdit. Samozřejmě je požadován odběr určitého množství, a to minimálně 2 500 lahví.

My se však ještě zaměříme na výrobní podnik, kde dochází k blendování rumu ve velkém. Není to sice tak krásné místo, jako je centrum Amsterdamu, ale pro firmu je to právě ono srdce, kde vznikají jednotlivé rumové značky.

Všechny rumy, které z Karibiku dorazí do tamního závodu, mají vyšší koncentraci objemového procenta alkoholu (ABV), a musí být zředěny na požadovanou hladinu (to je ekvivalent cca 10 milionů lahví, asi jako by každý Čech nehledě na věk, dostal do ruky láhev rumu J). Zaměstnanci následně v závodě plní lahve blendy nejrůznějších značek, přesto ani jedna nenese název firmy EaA Scheer a o její existenci vědí jen ti, kteří se o svět rumů zajímají do hloubky.

Přijde vám, že taková výroba zcela ztrácí romantický nádech? Ono i samotné skladiště připomíná spíše útroby chemického závodu, na který jsme na Mostecku prakticky zvyklí. Jsou tam vyrovnané šedesátilitrové sudy, ale i cisterny o objemu třicet tisíc litrů.

V závodě se ale přece jen najde část, kde jsou uloženy dřevěné sudy, některé i sto let staré - to už musí být pohled, který potěší každého. Když se do ní podíváte, přechod zpět do skladů, kde jsou nerezové tanky či bílé plastové kostky, návštěvníka stáhne hezky zpět pevně na zem.

Když si to tedy hezky shrneme - rum je sice hodně tradiční záležitost, moderní doba tomuto nápoji však dává netušené možnosti. Můžete si zvolit, zda budete pít jen tradiční produkty pocházející z jediné palírny, čímž se váš výběr s ohledem na množství rumů velmi zúží. Nebo vyzkoušíte rumy, blendy, které jsou směsí různých druhů a stáří z různých palíren. To přináší obrovskou rozmanitost, o níž si před lety nikdo ani netroufal snít.