Aperol - italský aperitiv plný života

Zářivě oranžové barvě Aperolu odolá jen málokdo. Tedy alespoň z řad milovníků aperitivů nebo kořeněných bylinných bitterů, mezi které se tento likér někdy řadí. Jeho osvěžující pomerančová chuť prozáří každou oslavu, slavnostní událost i jakoukoliv všední chvilku. Ve světě se Aperol proslavil zejména díky jedinečnému drinku Aperol Spritz. Jak tento nápoj vlastně vznikl?

Úspěšný oranžový experiment dvou italských bratrů

V roce 1912 zdědili dva bratři, Luigi a Silvia Barbieri, v italském Padově likérku po svém otci. Lihovarnictví kolovalo v jejich krvi, stejně tak jako vynalézavost a vytrvalost. S odhodláním se pustili do práce a začali pracovat na svém vlastním likéru. Experimentování s chutěmi a surovinami jim zabralo celých 7 let, když ovšem konečně v roce 1919 představili na veletrhu Fiera Campionaria di Padova svůj likér, úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Tak vznikl Aperol takový, jak jej známe dnes. A to doslova, protože jeho tajná receptura se dodnes nezměnila.
 

Aperol se ve světě proslavil díky mladým lidem i populárnímu drinku

V meziválečných letech začala v Itálii popularita Aperolu rychle stoupat. Postupně se rozvíjelo barmanské umění a zářivě oranžová barva likéru lákala zejména mladé lidi, kteří se chtěli bavit. To už byl jen krůček od vzniku ikonického drinku s Proseccem, který se po celém světě stal symbolem léta.

Aperol Spritz vznikl v 50. letech 20. století jako obdoba benátského vinného střiku. V té době byly Benátky součástí habsburského soustátí a nápad pravděpodobně pochází od rakousko-uherských obyvatel, kteří si rádi chuťově upravovali silná italská vína (původně například právě sodovkou, která dala vzniknout klasickému vinnému střiku). Tím se vysvětluje také německé slovo "spritz" (neboli "střik") v názvu.

Aperol aperitiv, Aperol Spritz, italský likér

O úspěch se zasadil i originální marketing

V roce 1993 koupila původní firmu F.lli Barbieri společnost Barbero a v roce 2003 převzala výrobu Aperolu společnost Gruppo Campari. Již od počátku 21. století se likéry Aperol staly oblíbenými zejména díky jejich kreativním, designovým a chytlavým reklamám. Značka se postupně stávala součástí světa umění, módy i životního stylu. Úspěch sklízela nejen doma v Itálii, ale i po celém světě.

Složení Aperolu zůstává tajemstvím, recept na Aperol Spritz naštěstí ne

Základ chutě tvoří dokonale vyvážený poměr sladkých a hořkých pomerančů, který harmonicky doplňuje směs bylin a koření (samozřejmě, přesné složení zůstává rodinným tajemstvím). Díky nízkému obsahu alkoholu (11 %) je Aperol ideální k samotnému popíjení, v kombinaci se sodou i jako přísada do nejrůznějších drinků. Tím nejslavnějším je bezesporu již zmíněný osvěžující Aperol Spritz.

Pokud si budete chtít tuto "letní" lahůdku namíchat i doma, zapamatujte si následující pravidlo: 3 díly Prosecca, 2 díly Aperolu a 1 díl sody. Vše stačí smíchat dohromady, doplnit ledem, ozdobit plátky pomerančů a podávat v baňaté sklenici na vysoké stopce.

 

Užitečné odkazy z článku: Aperitiv, Aperol aperitiv, Prosecco, Campari aperitiv