Limitované edice Rumy #1

14.2.2018

Určitě každý, kdo má rád kvalitnější alkohol, zaregistroval spoustu tzv. limitovaných edic, které jsou lahvovány v omezeném počtu. Mydrinks si pro vás v tomto článku připravil menší přehled nejoblíbenějších limitovaných lahví. Popíšeme konkrétní lahve a jejich vznik. Povíme, jak takové edice poznáte, jak vzrůstá jejich cena, a ukážeme vám některé, které třeba ještě ani neznáte.

Nejdříve si ale trochu probereme základní pojmy, pro ty, kteří třeba začínají. Co je to limitovaná edice?  Limitka, jak někdo dnes říka, je výrobek, který je destilován a prodáván v omezeném množství. Některé takové limitky vznikají tím, že palírna, v níž byl daný destilát vyráběn, končí výrobu. Případně dochází k ukončení výroby konkrétního rumu a palírna do svého portfolia zařadí zcela nový druh. Každá taková kapitola by byla na samostatný článek. Dnes se zaměříme na limitované edice, které jsou vyráběny právě za účelem jedinečnosti z pohledu vyrobeného množství.

Rum zažívá v dnešní době výrazný “boom“ a s tím přicházejí a odcházejí zajímavé kousky.

První želízko v našem článku zaujme Diplomatico Single Vintage edice.

Diplomatico všichni určitě známe, společnost Destilerías Unidas S.A. v posledních letech nahradila několik produktů Anejo, Reserva Extra Anejo za Diplomatico Mantuano. Tato skutečnost zvedla vlnu zájmu právě o končící základní rumy. Probereme si tedy aktuální řadu této společnosti - Diplomatico Platas, Mantuano, Reserva Exclusiva, Single Vintage, Ambassador. Nově Distillery Collection N1 a N2.

Určitě každý fanoušek rumu zaregistroval vzrůstající zájem o Diplomatico Single Vintage Edice. Má to své důvody. Single Vintage, jak je z názvu patrné, je ročníkový rum. Konkrétně jsou známé následující varianty.  Single Vintage 1997, který nebyl vůbec určen pro český trh, ale pouze pro Venezuelu. Jeho cena je už astronomická. Následné ročníky 2000, 2001 a momentálně doprodávaný 2002 ho budou nejspíše následovat.  Říkáte si, proč tomu tak je? Odpověď je vcelku jednoduchá. Diplomatico je u nás hodně populární rum a silná značka. Vintage edice mají dva základní parametry limitovaných edic. Všechny jsou destilovány v omezeném množství a hlavně v konkrétním ročníku. A tento ročník je uveden na samotné lahvi. Pro sběratele hodně důležitý aspekt, který skoro vždy předčí i obsah lahve. Nyní se běžně stává, že zájem o vrcholný Ambassador vůbec nedosahuje takové výše, jako je u těchto ročníků Single Vintage. Pro představu tržní cena Vintage rumu startovala pod hranicí 3000 Kč. Nyní vám ročník 1997, pokud ho někdo má, neprodá ani za 50 000 Kč.

Diplomatico Vintage

Don Papa Rare Cask

Dalším velmi lákavým produktem je Don Papa. I ten je v našich končinách dost populární, což výrobce zaregistroval. Před Vánoci se vždy objeví Don Papa 10 let v nádherné černé variantě. Cena je samozřejmě každý rok dealerem šponována výš a výš a není to kvůli obsahu lahve, ale spíše značkou a omezeným množstvím. Není žádným tajemstvím, že Don Papa rum je ve světovém rumovém klubu označován jako “cosi vanilkového“, jen to není rum. Je mu vyčítána jeho výrazně aromatická chuť, která určitě není způsobena sudem, ale vanilkou, které je přidána “až potom“. O tom ale jindy, nám totiž přesto také chutná. Koncem roku se objevil tvz. Don Papa Rare Cask Unblended – Unfiltered. Lahví existuje po celém světě pouze 6000 a každá je podepsaná a očíslovaná. Musíme smeknout, protože lahev je krásná a nese všechny parametry limitované edice. Bohužel lahve jsou už rozebrané a jen doufáme, že výrobce nepodlehne tlaku poptávky a neudělá např. druhé plnění. To by znamenalo dalších 6000 lahví, což by exkluzivitu znatelně snížilo. Naše lahev nese číslo 0693 a není na prodej J

 Don Papa

Zafra Master Series 30 let

Zafra byla vždy naší srdeční záležitostí. Ostatně máme její fotku i na vchodových dveřích naší prodejny. Zafra vsadila na vysoký věk rumu, který v mnohých vyvolává trochu skepse, protože cena Aged 30letých rumů začíná na úplně jiné, o dost vyšší ceně. Pokud lahev vezmete do ruky, ztratíte však všechny pochybnosti. Existuje pouze 6720 lahví a zásoby se pomalu tenčí. Zatím se jedná o poměrně cenově dostupnou edici a vzhledem k vysokému věku se jedná i o velice chutné pití.

 Zafra

Ron Botran Anniversary Rum

Botran má celé portfólio zajímavých rumů, většinou se jedná o velice povedené solery. Tento guatemalský rum společnosti Industria Licorera Quezalteca S.A je prodáván i ve vrcholné řadě, tzv. Anniversary, neboli výroční edici - v tomto případě k výročí 75 let od založení značky Botran. Základem jsou 30 let staré rumy z rodinných rezerv. My si často u nás představujeme, že ty sudy mají někde ve sklepě ve svém domě a vždycky trochu ukápnou nám, rumovým nadšencům. Zpátky k jádru věci. Tento kousek je ze série pouze 9972 lahví. V tomto setu najdete ještě 2 menší lahvičky rumu, pomocí kterých si můžete vyrobit ve skleničce vlastní blend. A to je podle nás moc pěkná věc.

Botran

 

Příště vám popíšeme další edice, které máme rádi, a povíme si něco o ztracených destilériích.

Další zajímavé lahve 

Diplomatico Distillery Collection Zde.

St. Nicholas Abbey Zde. 

Clement Vieux Agricole Zde.

 

Autor – Čmolík Tomáš

Únor, 2018

Úprava - Pavlíková Jitka