Jack Daniel's – celebrita mezi whisky

Legendární Jack Daniel's Tennessee Whiskey se již od dob svého založení vyrábí pod mottem "Každý den vyrábíme naši whiskey, jak nejlépe umíme". A po více než 150 letech se stále potvrzuje, že to skutečně nejlépe umí. Jack Daniel's je neslavnější a neprodávanější značkou americké whiskey na světě a je v první dvacítce nejprodávanějších destilátů vůbec.

Malé městečko Lynchburg ukrývá jeden z nejoblíbenějších destilátových pokladů 

Pokud patříte k milovníkům této whisky a bydlet poblíž palírny Jack Daniel's by pro vás bylo splněným snem, pak vás musíme zklamat. V malém městečku Lynchburg ve státě Tennessee, kde se tato whisky od samého počátku vyrábí, totiž už od roku 1909 stále platí prohibice a je zde zakázáno konzumovat alkohol na veřejných místech. Nepořídíte ho dokonce ani v žádném obchodě. Jediné místo, kde tento "suchý" zákon neplatí, je za branami lihovaru Jacka Daniela.

Historie nejstarší palírny na území Spojených států, Jack Daniel's Distillery

Vraťme se ale na začátek. V roce 1850 se do již početné rodiny narodil Jasper "Jack" Newton Daniel. V raném dětství se rozhodl z domova odejít a jeho útočištěm se stala farma kazatele a lihovarníka Dana Calla, který malého Jacka zasvětil do výroby whisky. O pár let později dal ovšem Calle přednost církvi před whisky a výrobu destilátu převzal tehdy třináctiletý Jack. Tak se v roce 1863 zrodila jeho whisky, Jack Daniel's.

V roce 1866 vyšlo po občanské válce v Americe nařízení, že všechny palírny musí být registrované. Jackovi bylo tehdy pouze 16 let, když se stal prvním ve Spojených státech, který si nechal svoji výrobnu oficiálně zapsat. Jack Daniel's Distillery je tak nejstarší registrovanou destilerkou na území USA a je zařazena mezi národní historické památky. 

Jack Daniel's whisky, Americká Tennessee whiskey, Jack Daniel


Jack Daniel's je jednou z mála palíren, které si ručně vyrábí vlastní sudy i dřevěné uhlí k filtraci

Daniel’s Tennesse Whiskey se již od samého počátku vyrábí z kukuřice, ječmenného sladu a žita, a především z neželezité pramenité vody pocházející z Lynchburgských vápencových jeskyní. Za své typické kouřové aroma a jemnost vděčí pečlivé destilaci a zejména filtraci, na jejímž precizním postupu si zakládal již samotný Jack Daniel.

Během filtrace se totiž destilát nechává kapku po kapce protéct přes třímetrovou vrstvu dřevěného uhlí z javoru cukrodárného, které si destilerie poměrně unikátně sama ručně vyrábí. Stejně tak jako sudy z bílého dubu, které nechává vypalovat, aby přírodní cukry obsažené ve dřevě zkaramelizovaly a propůjčily whisky i whisky likérům Jack Daniel’s jejich typickou chuť. Sudy se pak ukládají ke zrání na místo zvané Barrel House.

Štěstí, milenky nebo vlak? Význam tajemného "Old. No 7" bude navždy záhadou

Největší záhadou Tennessee whisky dodnes zůstává význam označení "Old. No 7" na etiketě. Pravdu znal pouze Jack, který si ji vzal s sebou do hrobu nacházejícího se poblíž lihovaru. Vznikla tak celá řada legend, které se snaží tajemství objasnit. Někteří tvrdí, že číslo 7 bylo Jackovo šťastné, jiní zase, že sedmička odkazuje na číslo vlaku, kterým se Danielsovy sudy převážely. O Jackovi se také říkalo, že byl pěkný sukničkář a číslo 7 byl prý počet jeho milenek.

Tajemstvím také zůstává celý výrobní proces, který za celou existenci destilerie poznalo pouze 7 Master Distillerů (ano, možná to Jack předpovídal a číslo na etiketě odkazuje právě na to).

Jack Daniel’s celebritou? Na hudební scéně rozhodně velice oblíbenou

Sláva a popularita whisky Jack Daniel’s přirozeně pronikla také na filmovou i hudební scénu. Pro zajímavost, ve druhé polovině 40. let si ji oblíbil Frank Sinatra, který ji nazval "božským nektarem" a zasloužil se o její slušnou propagaci. Svou láskou k této whisky byl známý i frontman kapely Motörhead, Lemmy, který si podle svých slov dopřával jednu lahev Jacka denně, a to po dobu asi třiceti let.

 

Užitečné odkazy z článku: Americká Tennessee whiskey, Whisky, Jack Daniel's whisky, Whisky likéry