Hennessy – luxusní francouzské koňaky

Francouzské Hennessy jsou mezi koňaky něco, jako francouzská vína Möet mezi šampaňským, nebo značka Louis Vuitton ve světě módy. Jsou celosvětově proslaveným symbolem vysoké kvality, tradice a luxusu. Poznejte jejich výjimečný příběh a objevte, co mají s dalšími zmíněnými francouzskými značkami společného.

Tyto koňaky vyrábí společnost Jas Hennessy & Co sídlící (jak jinak než) v Cognacu ve Francii, což je jediné místo na světě, kde se pravé francouzské koňaky mohou vyrábět. O jejich slávě a kvalitě svědčí i fakt, že je Hennessy předním světovým výrobcem koňaku – pokrývá asi 40 % celosvětové produkce.

Historie koňaků Hennessy aneb Příběh o jejich cestě kolem světa

Značku těchto proslulých koňaků založil v roce 1765 důstojník irské brigády francouzského krále Ludvíka XV, Richard Hennessy. O necelých 30 let později od založení se již tehdy oblíbené Hennessy poprvé vyvezly mimo Evropu, do Spojených států, kde se ihned staly velice oblíbenými. Úspěch v Americe probudil v zakladateli velkou myšlenku: dostat své koňaky do všech koutů světa. Od roku 1804 byly proto jedněmi z prvních francouzských koňaků, které se exportovaly v lahvích.

Svůj "cestovatelský" sen si Hennessey splnily během necelých 100 let, kdy se postupně dostaly na všechny kontinenty a doslova procestovaly svět křížem krážem. Od konce 18. století, kdy začaly v Severní Americe, přes Rusko (kam poprvé přicestovaly jako narozeninový dárek pro cara Alexandra I.), Indii, Austrálii, Čínu, Japonsko a jihoamerickou Brazílii až po konec 19. století, kdy dopluly do afrického Zanzibaru.

hennessy koňak, francouzský koňak, Richard Hennessy

Největší spojení luxusních značek? Moët, Hennessy a Louis Vuitton

Hennessy jsou mezi destiláty symbolem luxusu. A to nejen kvůli jejich historii, tradici a chuti. V roce 1971 se značka sloučila s proslulou firmou na šampaňské Moët et Chandon, čímž vzniklo uskupení Moët Hennessy. K této dvojici přibyl v roce 1987 další člen, kterým nebyl nikdo jiný než francouzská módní oděvní firma Louis Vuitton. Tak vznikla největší světová značka luxusního zboží: Moët Hennessy Louis Vuitton neboli LVMH.

Oblíbený destilát ve světě módy, filmu i hudby

Tyto ikonické destiláty pronikly nejen do srdcí mnoha milovníků koňaku, ale také do světa filmu a hudby i módy. Jsou zmiňovány v mnoha písních soudobých hudebníků (zejména z řad raperů a hip hoperů) i ve filmech, jedním z nichž je například slavný Schindlerův seznam. S jejich jménem a motivem, se v limitovaných edicích spojují i některé známé oděvní značky, například Converse nebo Crooks & Castles.

Za výjimečností koňaků Hennessy stojí nejlepší hrozny z Cognac a rodina Filloux 

Za výslednou chutí koňaků Hennessy stojí dnes již osmá generace rodiny Filloux. V roce 1806 jmenoval Richard svého zkušeného bednáře jménem Jean Filloux prvním Mastrem Blendem svých koňaků a mezi oběma muži i jejich rodinami vzniklo výjimečné pouto.

Značka Hennessy vyrábí své několikaleté koňaky podle tradiční francouzské receptury z těch nejlepších a nejkvalitnějších vyzrálých bílých hroznů, které dozrávají na vinících v oblasti Charente spadající pod Cognac. Destilační procesy zůstaly po staletí nezměněné a eau-de-vie (neboli čirý destilát ovocné chuti, který se ukládá do sudů ke zrání) je pečlivě ochutnáván a vylaďován ke své dokonalosti.

65 sklepů a více než 350 000 sudů

Koňaky Hennessy jsou ideální k pomalému upíjení a vychutnávání. Nejlépe z koňakových sklenic, ve kterých se rozvinou všechny vrstvy jejich výjimečné chuti. V té bývá typický nádech květinových tónů s bobulovitým ovocem a vanilkou, ve vůni zase vynikají dubové tóny přecházející v lískové oříšky.

O velikosti koňaků Hennessy svědčí i fakt, že se nechávají dozrát v jednom z největších sklepních komplexů na světě. V celkem 65 místnostech zde najdete přes 350 tisíc sudů.

 

Užitečné odkazy z článku: Hennessy koňak, Koňak, Moet & Chandon šampaňské, Sklenice a keramika