Voňavý výlet za Barcelo rumem

Letos v květnu jsme měli možnost navštívit jednu z těch větších karibských destinací a jednoho z největších producentů rumu na světě, Dominikánskou republiku. Rum, jak už jistě víte, je produktem výhradně z cukrové třtiny a té bylo na tomto ostrově opravdu hodně.

„Dominika“, která leží na východě ostrova Hispaniola, byla objevena 6. prosince 1492. Byl to právě Kryštof Kolumbus, španělský objevitel, který jako první přivezl cukrovu třtinu do tohoto „Nového světa“. Jeho práci můžeme vidět na každém kroku. Tato země je přímo rájem rumových objevitelů a pole třtiny se táhnou, kam až oko dohlédne.

Pokud ale necháme historii spát a podíváme se na „Dominiku“ trochu v současném světle, můžeme při svých toulkách po ostrově narazit na opravdová moderní sídla, ale také na zcela chudinské „slumy“, jak se říká příbytkům z vlnitého plechu, bez kanalizace a tekoucí vody. Na polích vládne těžká technika, ale můžeme zde potkat i zemědělce, kteří pocházejí ze sousedního Haiti. Velký plat ale na polích nečekejte. Haitský pracovník si tu přijde na 3 dolary na den.

Třtina se zpracovává v závodech daleko od turistických center a většina ostrovních značek si svůj rum nepálí přímo ve svém sídle, ale nechává zde rum pouze zrát a stáčet. Hlavní složka místních pálenek pochází z kontinuálních destilačních kolon.  zrají prevážně v sudech po americké whisky Jack Daniel´s.

Dnes vám představíme jednu z těch větších rumových značek a tou je společnost Barcelo. Vše začalo snem Juliána Barcela, 25letého Španěla, který jako mnoho přistěhovalců dorazil do Santo Dominga. Julian si uvědomoval potenciál místní třtiny a napadlo ho jako jednoho z prvních rum zde přímo vyrábět. Po letech experimentování a hledání té správné receptury vznikl samotný název Barcelo. Světlo světa spatřila také první varianta známého rumu Barcelo blanco nebo dorado. V roce 1974 přebírá vedoucí roli v podniku synovec Juliana Barcelo, Miguel, který po 6 letech spouští první variantu známého rumu Barcelo Imperial. Díky ohromné píli a tvrdé práci si dnes Barcelo rum vychutnáte ve více než 50 zemích světa.

Pod naším drobnohledem

Při příjezdu na vás dýchne atmosféra výrobního podniku. Vše je pečlivě upravené a má svůj řád. Jdeme do hlavního stanu, kde už na nás čeká Hendrix, místní pracovník, který nás provede celou společností. Všichni tu o rum mají opravdu zájem a hlavně máte pocit, že za podnik i snad dýchají.

První kroky vedou samozřejmě do obrovské haly, kde je uskladněno několik set sudů, kde zrají rumy Barcelo. Je to možná zvláštní, ale nejlepší na této části byla právě vůně. Vzduch zde voněl po rumu a dubovém dřevu a pro rumového nadšence je to pravdový ráj.

Nové Barcelo Onyx najdete kliknutím na odkaz zde.

Následně nás Hendrix zavedl na místo, kde se staré sudy rozebírají a nově příchozí vypalují. Pro někoho nezáživná lokace, pro nás pastva pro oči. Staré nepotřebné sudy se obvykle po 20 letech rozebírají a dělají se z nich např. školní sedačky, lavičky, nebo nábytek. Barcelo žádné své nepotřebné sudy neprodává, je to jejich taková charitativní činnost v rámci podniku.

Dalším krokem bylo stanoviště plnění a vyprazdňování sudů a „blending stanoviště“.  Veškerou činnost zde zajišťuje těžká mechanizace a vše probíhá pod neustálou kontrolou místních, kteří z naší vyvýšené lávky vypadají jako malé ješterky, které pořád něco dělají.

Konečnou zastávkou byla linka na stáčení rumu. Zde můžeme poprvé vidět proces velké rumové společnosti. Vše k našemu úžasu v naprosté čistotě. Rum, který je odčerpán ze sudů, je dopraven do velkých nerezových nádrží. Po laboratorní kontrole a potřebné filtraci je rum dopraven ke stáčecí lince, která je pouze několik metrů od nádrží oddělena malou zdí. Všichni stojíme a jen s úžasem pozorujeme, jak rychle je zde stáčeno a baleno zboží. 17 000 lahví za hodinu - jen si zavřeme otevřenou pusu a pokračujeme do finále naší cesty a tou je místní muzeum palírny s následnou degustací. Níže budou už jen fotky ☺  Skvělý rum Onyx od Barcela zde.