RECENZE: RUM SHARK SALTO ANGEL Venezuela 2009

Právě se píše 27. leden v roce 2023 a v Mydrinks nám přistál Rum Shark Salto Angel ročník 2009. Tento rum pochází z Venezuely a na stole mám právě obě verze tohoto ročníku, kdy jedna má 47% a druhá je už sudová o síle 61%. To je už trošku jiný pití. Recenze musím udělat dvě 😊

KATEGORIE: RUM

DESTILOVÁNO: 2009

STAŘÍ: 12 LET – TROPICKÉ STAŘENÍ

STAŘENÍ: ZNOVUNAPLNĚNÝ DUBOVÝ SUD

OBSAH ALKOHOLU: 47% a 61%

ZEMĚ PŮVODU: VENEZUELA Distributor SOFA

ALMA MATER: UPB / WH1

 RUM SHARK SALTO ANGEL Venezuela 2009 varianta 47%


Rum Shark Salto Angel Venezuela 2009

 

Pokud Rum Shark neznáte, jedná se o projekt rumových nadšenců, kteří dovážejí rumy z celého světa a plní je pod hlavičkou Rudolfa Jelínka ve Vizovicích. Zdá se to jako jednoduchá práce, ale věřte, že to tak prosté opravdu není. Osobně si stařím svůj vlastní rum a zatím je to slepá ulička. Nyní k samotného hodnocení.

Rumu musím pochválit obal, který obsahuje úplný popis produktu v češtině i samotnou jeho strukturu. Terčík s chuťovým profilem je také nápomocný a pomůže nezkušenému rumaři "chytit vlnu". Tady se to povedlo. Trochu hůře musím hodnotit vzhled samotné lahve, protože je to tak trošku nuda. Lahev samotná působí trochu lacinějším dojmem a se svojí cenou tak trochu čekáte více pečlivosti. Samozřejmě je lepší variantou řešit zlepšení obalu než zlepšení obsahu. Po otevření vás totiž rum překvapí.

Mohu říci, že varianta 47% je pohodovým rumem, který vás po prvním přivonění nepřejede lihovitostí, ale překvapí mírnou pocitovou sladkostí. Jedná se o 12 let kontinuálního tropického staření a soleru opravdu poznáme. Ta je oproti Sharku více sladší a najdete jí např. v lahvi SANTA TERESA 1796. Zpátky ale k našemu žralokovi. Za těch pár let už vím, že pokud se jedná o opravdu letitý rum po bourbonu, krásně vylezou tropické tóny, pomerančové kůry a skvělá chuť sudu. V případě varianty 47% je všechno takové uvolněné, až bych řekl uhlazené, nicméně ideální pro každého a to je cílová skupina tohoto rumu. Závěr je poněkud mírný, přesto mi rum chutnal a ochutnal jsem vícekrát.

Celkové hodnocení 9/10

RUM SHARK SALTO ANGEL Venezuela 2009 varianta 61%


Rum Shark Salto Angel Venezuela 2009


Slabší povahy mohou jít spát, protože si právě naléváme sudovou sílu, která je v případě Sharku 61%. Pokud se právě drbete na hlavě a přemýšlíte, proč lidé pijí takové rumy, tak vám řeknu stejnou věc, kterou říkám na každé naší degustaci už 5 let. Sudová síla je jako kostka masoxu hozená do hrníčku.

Koncentrace chutí je tu tak enormní, že to v menší voltáži nemůžete zažít. Opravdu každý sud odpočívá ve větší koncentraci alkoholu a takové plnění je vždy trochu risk. Musíte vybrat kvalitní sud, který bývá dražší než cena ojeté Octavie. V případě Rum Sharku je to rum z Venezuely ročník 2009 stejný jako v předchozí 47% variantě. Po otevření lahve čekejte výraznou lihovitost, právě strkáte nos do lahve o síle 61%. Po prvním doušku poznáte, že rum je to skvělý. Baví mě ta až máslově smetanová pauza, která trvá vteřinu a půl, následuje opravdu výrazný kopanec chutí, který je jemný a příjemný s dlouhým finišem. Oproti mírnější variantě je tento rum dospělý, cítíte z něho tu profesionalitu.

Opravdu dobrý výběr. Pokud budete mít možnost ochutnat, tak alespoň jednou za život si dopřejte sudovou sílu. Poznáte tak zcela jiný svět chutí i barev. Víc vám nebudu spoileřit, však si ten rum můžete u nás koupit za dobré peníze.

Celkové hodnocení 9/10


Tuto recenzi připravil – Tomáš Čmolík

Pokud se vám líbí naše tvorba, tak nám bude stačit, když nás lajknete a budete sledovat na facebooku. Recenze děláme i on-line, každou středu od 19:00