Legendario – unikátní sladké rumy z Havany

Havanské rumy Legendario patří mezi oblíbené značky nesoucí odkaz kubánských tradic, které zároveň nabízí tak trochu jiný rum. Cestu do světa jim vyšlapalo především Španělsko, které začalo podporovat jejich distribuci za hranice domovské Kuby. A oprávněně. Jedná se o kvalitní rumy, které jsou vyšperkované do posledního detailu. Co se týče sladké plné chuti, i designu lahví.

Historie Legendario rumů

Vše začalo v roce 1934, kdy Don Francisco Gerardo Smith zdědil po svém otci dům "Fabrica de Ron Bocoy", tedy místo, kde se už od 16. století po generace vyráběl rum. Tento rodinný podnik ležící v samém historickém centru Havany potom v roce 1946 vyrobil z kubánské cukrové třtiny první rumy Legendario, které se rychle pro svou kvalitu a tradiční výrobu staly oblíbenými.

V první polovině dvacátého století existovalo na Kubě 116 palíren rumu a značka Legendario patřila mezi ty nejlepší. Konkrétně mezi trojici kubánských šampionů neboli "Los Tres Campeones en Rones".

Není proto divu, že si koncem 20. století vysloužila pozornost Španělů, kteří byli přesvědčeni, že takto kvalitní rumy by měly být dostupné ve všech koutech světa. Za tímto účelem vznikla v roce 1999 nová společnost Legenadrio S.L. Rumy získaly ochrannou známku a exkluzivitu pro distribuci a propagaci ve Španělsku a postupně po celém světě. Již o 6 let později, v roce 2005, byly rumy Legenadrio dostupné na 4 z 5 kontinentů.

Legendario, rum, kubánský rum, havana

 

Rumy i rumové elixíry pocházející ze srdce Havany

Dnes se rumy Legendario produkují stále v Havaně, kde také ve zdejších sklepeních dozrávají metodou solera v sudech z amerického bílého dubu. Vyrábí se tradičními postupy pomocí dvojitého filtrování dna nádrže, které obsahuje aktivní uhlí a křemičitý písek.

Co se produktů značky týče, nejoblíbenější a současně nejvíce netradiční je bezesporu sladký rumový likér plné chuti Legendario Elixir de Cuba. Nejedná se přímo o rum, protože vlivem vyšší sladkosti (obsah cukru nad 20 g na litr) takto nesmí být podle kubánských zákonů označen.

Vlajkovou lodí značky je potom vítěz mnoha ročníků soutěže o nejlepší kubánský rum - 9letý Legendario Ron Aňejo.

Rumy Legenadrio jsou výjimečné svou chutí i designem

Své rumy stáčí značka Legendario do vysokých lahví, které v sobě ukrývají několik zajímavých detailů. Jednak mají svým štíhlým tvarem symbolizovat vzrostlý národní strom Kuby, palmu – tzv. Cuban Royal palm. Zaoblené linie lahve potom mají ctít ladnou siluetu kubánských žen. A na závěr, protáhlý tvar etikety se dvěma špičatými konci má znázorňovat tlustý doutník – nezaměnitelný a světově proslulý produkt Kuby.