Kirk and Sweeney – pašerácký dominikánský rum

Rumy, v jejichž kvalitní a nedoslazované chuti kolují vzpomínky na pašerácká dobrodružství a vzrušující nebezpečí. To jsou rumy Kirk and Sweeney. Vznikají v Dominikánské republice a jejich výrobu zastřešuje rodinná společnost 3 Badge Beverage Corporation. Poznejte s námi tyto prémiové stařené tmavé rumy nabízející jedinečný příběh, unikátní lahev plnou pozoruhodných detailů i poctivou kvalitu.

Pašerácká dobrodružství dřevěného škuneru Kirk and Sweeney

Dřevěný škuner s názvem Kirk and Sweeney byl na první pohled obyčejnou plachetnicí. V sobě ale ukrýval cenný poklad. V začátcích velké americké prohibice, která od roku 1920 zastavila veškerou výrobu, distribuci a prodej alkoholu v USA, totiž po moři pašoval rumy z Karibiku do Spojených států, kde na něj už nedočkavě čekali všichni američtí milovníci rumu.

Kirk and Sweeney se tak stala velmi slavnou (a notně oblíbenou) lodí. A jak samotné pašování probíhalo? Škuner před tím, než vplul do přístavu ve vodách Spojených států, zakotvil na tzv. Rum Line, kde se potkal s menšími loděmi, kterým rum rozprodal. Důvod byl prostý. Menší lodě byly rychlejší a pohotovější a snáze unikly flotilám pobřežní stráže. Obratněji tak dovezly rum na americký břeh.

Osudným se škuneru Kirk and Sweeney stal rok 1924, kdy byl americkou pobřežní stráží nakonec zajat. Byl přejmenován na "Chase" a ještě více než 20 let se poté paradoxně plavil ve službách pobřežní stráže.

kirk and sweeney rum, historie rumu, dominikánský rum
 

Nedoslazované rumy výjimečné kvality

Za pozornost u těchto rumů stojí nejen jejich příběh, ale i jejich prvotřídní kvalita, pro kterou se kdysi vyplatilo tolik riskovat. Na počátku každého rumu Kirk and Sweeney naleznete ručně sklizenou a vysoce kvalitní cukrovou třtinu a melasu, která se pečlivě fermentuje a destiluje. Další plusové body si mohou tyto rumy připsat i za to, že nejsou nijak doslazované a především za to, že rok na lahvi opravdu odpovídá době staření daného rumu (nejedná se tedy pouze o ročník nejstaršího rumu z blendu, jak tomu většinou bývá).

Stejně jako na moři, je i na lahvi rumů Kirk and Sweeney stále co objevovat

A co se lahví samotných týče, i s nimi si výrobci poctivě vyhráli. Na první pohled zaujmou svým designovým baňatým tvarem a povysunutou zátkou. Ta je navíc opatřena pečetí připomínající mosaz, jakou v té době používali v námořnictvu. Celkový originální vzhled hrdla dotváří obrázek s motivy škuneru Kirk and Sweeney na lahvi 12letého a 18letého rumu, nebo namotaný "lodní" provázek na lahvi 23letého rumu Kirk and Sweeney Reserva. Každý tento rum je navíc zabalen v pěkném dárkovém balení a potěší jako dárek všechny milovníky zajímavých rumů.

Třešničkou na těchto lahvích je potom vyražená mapa tehdejší hlavní pašerácké trasy, kudy se škuner plavil. Celý design má být poctou a připomínkou dob 20. let 20. století, kdy se lidé pro trochu výborného karibského rumu nebáli riskovat.

 

Užitečné odkazy z článku: Dominikánské rumy, Kirk and Sweeney rumyTmavé rumy, Karibské rumyRumy v dárkovém baleníRumy