Jak pít vodku

11.8.2019

Vodku můžeme považovat za skvělou univerzální lihovinu. Lze ji pít na mnoho rozličných způsobů. Pokud je dobrá a kvalitní, je výborná sama o sobě. Nejoblíbenější je však pro své použití v míchaných nápojích. Jak si tedy vodku nejlépe vychutnat?

Kvalitní ruská vodka se pije čistá

A nejen ruská vodka, samozřejmě. Pokud si chceme vodku dát samotnou, je důležité ji ledově vychladit. Obecně platí, že čím více je namražená, tím lépe. Na rozdíl od některých ostatních druhů destilátů (jako například rumu nebo whisky) však není dobré ji ředit vodou – pouze tím zvýrazníte její ostřejší lihovou chuť a aroma. 

Na ruský způsobu patří k ledově vychlazené vodce tzv. zakuska - něco na zajedení alkoholu, který se pije ze sklenice najednou "na ex" (pijáci vodky jsou zkrátka lidé přímočaří). Zakuskou tradičně bývají nakládané kyselé okurky, uzené maso nebo obložené chlebíčky.

Míchané nápoje z vodky aneb oblíbená Křídla, Cosmopolitan či Bloody Mary

Pro svou bezbarvost a jemnou chuť se vodka stala jednou z nejpopulárnějších ingrediencí mnohých koktejlů. Od zcela běžného smíchání vodky s džusem, kterému se jinak říká Screwdriver a nejčastěji se pije s džusem pomerančovým, až po složitější drinky, které v sobě harmonicky mísí zajímavé chutě.

U nás jsou oblíbená například “Křídla”. Jedná se o jednoduchou, ale záludnou kombinací vodky a energetického nápoje, nejčastěji Red Bullu.

Cosmopolitan je jeden z nejoblíbenějších koktejlů z vodky, stejně tak jako Křídla, Bloody Mary nebo Vodka Martini

 

Dalšími populárními koktejly z vodky jsou např. Cosmopolitan (míchá se z kvalitní vodky, pomerančovo-kořeněného likéru Cointreau, brusinkového džusu a pár kapek citronové šťávy) nebo Bloody Mary - výtečná ranní kombinace rajčatové šťávy, vodky a koření, o které se tvrdí, že dokáže pomoci z kocoviny - ta vám ale nemusí hrozit, pokud nebudete míchat příliš mnoho různých druhů alkoholu a zůstanete celý večer u vodky.

Filmová legenda Vodka Martini

Dalším legendárním dvousložkovým koktejlem postaveným na vodce je Vodka Martini. Drink, který proslavila filmová série s agentem Jamesem Bondem a zásadní poznámka: "Protřepat, nemíchat" ("Shaken and not stirred"). Jak si takový koktejl doma namíchat? Do ledem naplněného šejkru přilijte asi 4 cl vodky a trochu suchého vermutu, pořádně protřepejte, přelijte do vychlazené sklenice na martini a podávejte s olivami nebo spirálou z citronové kúry. 

Koktejlem, který také popularizoval James Bond je "Vesper" nebo Vesper Martini, ve kterém se kromě vodky a vermutu používá i gin. Jiným nápojem, který proslavila filmová postava, je koktejl White Russian neboli "Bílý Rusák" - titulní hrdina filmu Big Lebowski nahrazuje snídani i jiná jídla touto výtečnou kombinací vodky, kávového likéru (např. Kahlúa) a mléka (doporučená je smetana).

Zkrátka, v mixování vodky s jakýmkoliv jiným nápojem se fantazii meze nekladou. Pro zajímavost, ve Finsku je dokonce oblíbená vodka smíchaná s kakaem. Nečekaná kombinace, která ovšem dokáže překvapit svou lahodnou chutí. 

Užitečné odkazy z článku: VodkaRuská vodka