Jak pít gin

Díky unikátnímu spojení různých chuťově zajímavých přísad je popíjení čistého ginu skutečným zážitkem, ve kterém lze pokaždé objevovat něco nového. Velmi často hraje gin hlavní roli také v různých míchaných drincích, které se své oblibě těší po celém světě. Pojďte se s námi podívat, jak si gin skutečně vychutnat a jaké známé i méně tradiční koktejly z něj lze připravit.

Kvalitní gin vychutnávejte čistý s trochou ledu a citronem

Kvalitní gin a jenever si nejlépe vychutnáte čistý. Jen tak dokážete ocenit mistrovskou práci s bylinami a dalšími přírodními ingrediencemi, které byly k jeho výrobě použity. Ideální je pít gin s trochou drceného ledu, který umožňuje jednotlivým přísadám pozvolna vyniknout v celkové harmonii chutí. Gin se často podává s plátkem citronu nebo limetky.

Typická chuť ginu výborně vynikne také v míchaných nápojích. Nejznámější je ikonické spojení ginu a toniku nebo okurky. Máme pro vás ale i několik dalších tipů na koktejly, ve kterých si můžete gin vychutnávat. Do míchaných drinků se hojně používá především typ London dry gin, nicméně světoví barmani pozvolna začínají upřednostňovat i gin typu jenever.

gin, tonic, okurka, gin koktejly, martini 

Gin s tonikem i oblíbený gin s okurkou

Gin Tonic je asi nejznámější ginový koktejl (nejen) u nás. Obvykle se lije do vysoké sklenice s ledem a zdobí se plátkem citronu, limetky nebo salátové okurky, která tvoří s ginem nerozlučnou dvojici. Množství ginu v tomto míchaném koktejlu se většinou pohybuje od 1/4 do 1/2, záleží na chuti každého konzumenta. Nesmírně zajímavá je však historie vzniku tohoto míchaného nápoje.

V druhé polovině 18. století museli angličtí vojáci sloužící v Indii popíjet tonik jako ochranu před komáry přenášejícími malárii. Tonik totiž obsahuje alkaloid chinin, který se dříve užíval jako prevence před onemocněním malárií. Tehdejší toniky se ovšem s těmi dnešními nedaly vůbec srovnávat, protože byly velice silné a jejich příchuť značně hořká. Gin si do toniku angličtí vojáci přidávali z důvodu přijatelnější chuti.

Dnes je to paradoxně naopak a mnozí lidé si dnešní sladší a různě ochucený tonic míchají s ginem právě pro zjemnění a potlačení alkoholové chuti tohoto destilátu.

Jak namíchat Martini?

Pravděpodobně druhý nejznámější koktejl připravovaný z ginu. Neproslavil jej nikdo jiný než Ian Fleming, který jej přisoudil jako oblíbenou neřest samotnému agentu 007, Jamesi Bondovi. Je to koktejl připravený z ginu a suchého vermutu (poměr se pohybuje v rozmezí 4:1 až 6:1), který se promíchává s ledem v šejkru. Pro zvýraznění chuti se přidává zelená oliva.

Další koktejly z ginu

Na závěr pro vás máme i několik tipů na další známé koktejly, ve kterých si gin můžete vychutnávat.

Tom Collins je koktejl podávaný v dvoudecové sklenici, do které se nejprve vloží led, poté se přilije gin (5 cl), citronová šťáva (2 cl) a lžička moučkového cukru. Nápoj se dolije sodou (8 cl), promíchá a ozdobí plátkem pomeranče nebo citronu.

Gin Fizz se připravuje z ginu (5 cl), čerstvé citronové šťávy (3 cl) a cukrového Gomme sirupu (1 cl). Vše se společně promíchá v šejkru, přes sítko přeleje do vysoké sklenice a dolije sodou (8 cl). Koktejl se zdobí plátkem citronu a koktejlovou sladkou třešničkou.

Blue Devil na první pohled zaujme svou jasně modrou barvou. Tu získává díky likéru Blue Curacao (2 cl), ke kterému se přidává gin (4 cl) a citronová šťáva (2 cl). Vše se promíchává v šejkru a podává ve sklenici na šampaňské s třešničkou a plátkem citronu.

Užitečné odkazy z článku: GinJeneverTonikySklenice