Dos Maderas – rumy zrající na dvou kontinentech

S každým douškem vám karibské rumy Dos Maderas svou komplexní, bohatou a jedinečnou chutí připomenou, jak dlouhou cestu urazily a především, jak dlouho zrály. Nejprve doma v Karibiku a poté ve Španělsku, v sudech po prvotřídním sherry. Odtud také pramení název toho destilátu - "dos maderas" totiž španělsky doslova znamená "dvě dřeva".

Cesta blendovaných rumů Dos Maderas aneb Z Karibiku do Španělska

Původ Dos Maderas můžeme v Karibiku najít hned na dvou místech. Jedná se totiž o blend dvou rumů. Jeden pochází z Barbadosu, druhý z Guyany. Jedno je ovšem jisté, v obou případech se vyrábí z jedné z těch nejkvalitnějších cukrových třtin na světě. Ta barbadoská dodává rumu sladkou plnou a jemnou vůni, zatímco ta z Guyany má chuťově výraznější tělo – z toho důvodu bývá využívána právě pro blendování s jinými druhy, aby byl výsledný destilát chuťově komplexní a bohatý.

Zmíněné rumy se nechávají alespoň 5 let zrát v příznivém tropickém klimatu Karibiku v amerických sudech po bourbonu. Poté se smíchají a čeká je cesta na druhý kontinent, do sklepení španělského vinařství Williams & Humbert, které sídlí ve městě Jerez de la Frontera a patří k jedněm z největších v Evropě.

Zde se za pomocí metody stáření "Solera a Criadera" (zkráceně "Solera") odehrává to hlavní kouzlo výjimečné chuti rumů Dos Maderas.

5+3 se rovná kvalitní vyzrálý rum

Na lahvích těchto rumů určitě na první pohled zaujmou číslovky spojené plusovým znakem. Ačkoliv se u destilátu jedná o poměrně technický a neobvyklý "přívlastek", tato čísla obsahují důležitou informaci. Udávají totiž, jak dlouho rum zrál v Karibiku (minimálně 5 let) a jak dlouho ve Španělsku (nejméně 3 roky).

Tak například, rum Dos Maderas 5+3 zrál pět let ve své domovině, poté další tři roky ve Španělsku v sudech z amerického bílého dubu po 20leté sherry Palo Cortado "Dos Cortados". Pokud se takový rum nechá navíc ještě další dva roky zrát v sudech po 20letém sherry Pedro Ximenez "Don Guido", vzniká výjimečný prémiový rum nesoucí název Dos Maderas 5+5 PX.

dos maderas luxus, karibský rum, prémiový rum

Dos Maderas Luxus – prémiový rum obohacený o dobrý skutek

V nabídce této značky najdete i exkluzivní rumy té nejvyšší kvality, například Dos Maderas Luxus, který zrál 15 let (deset let v Karibiku, pět let ve Španělsku). Pro zajímavost na závěr vám ještě prozradíme, že pouze na lahvi této řady rumů je vyobrazena želva. Je to proto, že společnost Dos Maderas v roce 2014 adoptovala v rámci lokální organizace na ochranu želv ohrožených vyhynutím a záchranu místního ekosystému (ICAPO) první želvu, kterou pojmenovala právě Luxus.

V rámci této společensky odpovědné činnosti značka věnuje z každé prodané lahve rumu Dos Maderas Luxus část výtěžku na záchranu vodních želv. O důvod víc, proč si tento prémiový rum vychutnat.