Conde de Cuba – rumy oslavující historii Kuby

Kubánské rumy Conde de Cuba vznikly, aby oslavovaly historický přínos v dějinách Kuby. Nesou totiž jméno po jeho excelenci Francisco de Vives y Planes, kterému za výjimečné zásluhy při rozvoji ostrova Kuba udělil španělský král Fernando VII v roce 1832 titul „Conde de Cuba“ neboli „hrabě z Kuby“. Tradice stejnojmenné značky rumu se potom datuje od roku 1857.

Historie Conde de Cuba rumů

Jak jsme již naznačili v úvodu, výrobu rumů Conde de Cuba významně poznamenaly historické i politické události na Kubě. Od 9. století se totiž země stala kolébkou kvalitního a cenného rumu, a to především díky podpoře Španělska, které ostrov kolonizovalo.

Španělé také do jisté míry definovali chuťový profil kubánských rumů. Potrpěli si totiž na jemnější a lehčí destiláty a díky tomu se na Kubě dodnes, oproti ostatním oblastem v Karibiku, vyrábí rumy s jemnější, sladší chutí.

Conde de Cuba jako dominikánské rumy? Ano, ale jen na chvíli…

Byly také doby, kdy se vlivem politických změn přesunula produkce tohoto rumu do Dominikánské republiky, kde na ni dohlíželi exulanti z Kuby, kteří nesouhlasili s tehdejším politickým děním ve své zemi. Ačkoliv zde i nadále vyráběli rumy Conde de Cuba podle tradiční kubánské receptury, něco málo z nového prostředí se na těchto destilátech přece jen podepsalo. Získaly díky tomu svou charakteristickou jemnou, ale zároveň aromatickou chuť.

Dnes se rumy Conde de Cuba vyrábí zase na Kubě, konkrétně v malém městečku Amancio Rodriguez, které leží na jihu ostrova, v regionu Las Tunas. V palírně Ron Sevilla Factory zde probíhá jejich veškerá výroba, zrání ve sklepech i lahvování. Rumy Conde de Cuba se vyrábí ze 100% autochtonní cukrové třtiny „Medialuna“, která roste na okolních úrodných plantážích, jež jsou součástí komplexu palírny.

conde de cuba, kubánský rum, historie rumu

Etikety nových lahví Conde de Cuba rumů jako okénko do historie

Celá výroba v sobě dodnes nese odkaz řemeslné práce. Vše se odehrává na jednom místě, díky čemuž může výrobce dohlížet na dodržování všech svých standardů kvality, poctivých postupů a původních receptur.

Tato filozofie se promítla také do nového designu ručně plněných lahví rumů Code de Cuba – na jejich etiketách najdete vyobrazené malované obrázky odhalující historické střípky výroby tohoto rumu.

Tak například, na lahvi 11letého rumu Conde de Cuba je vyobrazen interiér starého mlýna z roku 1857, na lahvi bílého rumu Conde de Cuba Silver Dry je zase obrázek původní podoby palírny obklopené palmami a s historickým vlakem, který z okolních plantáží sbíral a přivážel cukrovou třtinu (tak zde mimochodem probíhá sběr třtiny dodnes). 

Conde de Cuba - trefa do černého pro milovníky sladkých jemných rumů

Neméně zajímavý je ovšem i obsah těchto lahví. Rumy Conde de Cuba podléhají dlouhému zrání v příznivém tropickém klimatu ostrova a jsou trefou do černého pro každého milovníka sladkých a zároveň jemných rumů. Během jejich pomalého upíjení můžete ochutnávat a objevovat všechny sladké a květinové tóny a vychutnávat si tento prvotřídní odkaz kubánské historie.