Appleton Estate - Rumová recenze

15.2.2019

Večer s Appleton Estate

Byla to skvělá změna, tak lze nazvat večer plný rumu, který se konal  1.2.2019 u nás na Mydrinks.cz. Téma bylo jasné, zařadit do degustace co nejvíce premiových kousků od společnosti Appleton Estate a musím konstatovat, že se nám to podařilo.

Pokud jste zatím neměli to štěstí nějaký Appleton ochutnat, následujících pár řádků bude příjemné vodítko, který pro vás bude ten nejzajímavější.

Nejprve si řekneme pár podstatných detailů o palírně Appleton Estate, která má dlouhé kořeny sahající zpět až do roku 1655, nicméně datovaný začátek produkce je uvedeno datum 1749 a to nám může napovědět, že se tak jedná o jednu z vůbec nejstarších palíren v karibiku. Produkují zde pořádný pot still rum, který není ani trochu doslazovaný, to může některé zastánce sladších soler trochu odrazovat, ale tento rum mohu doporučit všem rumových fanouškům !  Zpátky ke kořenům ,tak by se dala nazvat naše cesta s rumem z Jamajky.

 

Jaký rum jsme ochutnali ?

Appleton Reserve 8 let
Appleton Estate 12 let
Appleton Estate 21 let
Appleton Estate 30 let

Appleton JOY (neplánovaně )

 

Appleton 8 let , 

Všichni na degustaci jsme si opravdu pochutnali. Poměr ceny tohoto produktu a jeho chuti je opravdu pozoruhodný. Aroma je nádnerné, jeho dřevitá vůně nás přenesla na prosluněnou Jamajku. Chuť je příjmeně ovocná a závěr kupodivu příjemně kulatý. Celkový dojen byl perfektní a jen díky menší atraktivitě lahve, dáváme hodnocení  8/10

 

Appleton Estate 12 let

Vlajková loď rodiny rumů Appleton. Cenové dostupný silnější rum, který dokáže potěšit i náročné milovníky skotské whisky. Vůně nám na první dojem příšla trochu slabší oproti mladší 8 leté verzi.  Appleton své rumy nedoslazuje, tak se jedná o suchý kvalitní destilát, který vám po prvním doušku ukáže, jak má tradiční rum vypadat. Chuť nebyla vůbec špatná, ale přiznáme se, že nám všem zde ´´něco´´ chybělo.  Celkové hodnocení 7/10

 

Appleton Estate 21 let 

První prémiová vlaštovka od této značky. Musíme hned z kraje pochválit kvalitní balení, které zaujme svojí modrou barvou a tak trochu v polici vyčnívá nad ostatními. Uvnitř tubusu naleznete i dopis, kterým se potvrzuje autentičnost výrobku a jeho staří, které je podle palírny minimálně 21 let.

Zde už se každý trochu více těšil na ochutnání a výsledek překvapil. Appleton 21 můžeme zařadit do přihrádky skvělých kousků v ceně okolo 2000,- Kč. Chuť je komplexní a každý si zde našel ten svůj tón ovoce Závěr byl o dost jemnější a delší, než tomu bylo u předchozích vzorků.

Celkové hodnocení 9/10

 

Appleton Estate 30 let.

Rum, kterého bylo vyrobeno zatím pouze 4000 lahví a na kterém je vidět trochu spěchu marketingového teamu Gruppo Campari, pod který tato palírna spadá. Lahev není kupodivu číslovaná, jak je tomu u Appletonu 21 a dopis také nedostanete. Někdy je tochu těžké hodnotit tak starý destilát, protože moc k porovnání nemáte. Chuť je jedním slovem fantastická. V Mydrinks.cz máme takové měřítko hodnocení lahví z heldiska jejich ceny, kdy rumy do 4 tisíc ještě trochu korespondují s cenou, protože někdy jejich cenu vyžene spekulace. Appleton 30ka je úplně mimo naše měřítka. Cena zde je opravdu vyšší, než je tomu u jiných destilátů, ale s přihlédnutím na věk a chuť můžeme říci, že se to vyplatí. V ochodě máme ještě půl lahve, tak snad nám nějaký čas vydrží, je to zážitek.  Celkové hodnocení 10/10

 

Bonus Appleton JOY

Tento rum byl takový neplánovaný bonus na závěr. Dle názvu můžete poznat, že se jedná o výhradní kousek master blenderky Joy Spence a musíme konstatovat, že se jedná o povedený počin. Rum je o minimální staří 25 let, to znaména, že obsahuje i starší kousky, ale nikde nehledejte poměr každého blendu, protože to je střežené tajemství každé palírny. Celkový dojem byl podobný jako u Appletonu 30 let , ale tak nějak nám přišel trochu ´´dotaženější´´ Chuť je nepopsatelná a každý si při polknutí představí to úsilí, které je spokojeno s výrobou tohoto nápoje. Byla to čest ochutnat tento blend. Celkové hodnocení 10/10

Závěrem chci říct, že jsem se těšil na novou zkušenost a průřez skoro celou škálou této palírny. Degustace je vždy nová zkušenost a každý si najde to ´´své´´ právé ořechové. Appleton byl pro mě novým světem ultra starších kousků a těším se na další kola. Naše hodnocení je pouze orientační a za ty léta s rumem víme, že sto lidí je opravdu sto chutí.

 

Tomáš Čmolík – mydrinks.cz