A.H. Riise - karibské "léčivé" rumy

Jestli je pro někoho sklenice výborného rumu tím nejlepším lékem, pak o rumech A.H. Riise to platí doslova. Nebo alespoň platilo v dobách, kdy se tato úspěšná značka zrodila pod rukama jednoho lékárníka, který zřejmě netušil, že když se ze své domoviny vydá na dalekou cestu do dánské Západní Indie, dá světu skvělé a oblíbené rumy.

Albert Riise byl úspěšným lékárníkem i nadšeným cestovatelem

V roce 1834 pověřila dánská vláda mladého ambiciózního lékárníka, Alberta Heinricha Riise, aby vedl ve městě Charlotte Amalie na ostrově Sv. Tomáš nově otevřenou, a místní první oficiálně uznanou, apotéku. Tento Britský Panenský ostrov byl již tehdy prosperujícím karibským přístavem a Riisovi se s podnikáním dařilo. Svého pobytu v Karibiku navíc nadšený lékárník využil k cestování a objevování nových exotických rostlin a koření, které si s sebou vozil a vyráběl z nich kosmetické a léčivé alkoholické přípravky. 

a.h. riise, sv. tomáš, apotéka charlotte amalie, rumy

Od nejlepší medicíny na žaludeční vředy až po monopol na výrobu alkoholu

Tehdy byl již jen krůček od vzniku tradiční receptury svých rumů. Riise nejprve po vzoru karibského oblíbeného vypalováku, což byl 70% rum s názvem Devil Killer, míchal podobnou silnou lihovinu s hořkými bylinami jako lék na žaludeční vředy a jiné zažívací obtíže. Pacienti si jeho medicínu velmi oblíbili. A to nejen pro její příznivé účinky, ale i pro její skvělou chuť. To Riise inspirovalo k tomu, aby ze stejných surovin začal destilovat chuťově jemnější bylinné tmavé rumy, které nesly název Bay Rum.

Riisovy úspěchy neunikly pozornosti dánské vlády a ta mu v roce 1840 udělila monopolní právo na výrobu alkoholu na ostrově Sv. Tomáš. Tuto výsadu však získal lékárník pod podmínkou, že bude chudým pacientům vydávat léky bez doplatku. 

Mezi oceňovanými rumy A.H. Riise najdete exkluzivní vyzrálé kousky i skvostné kořeněné lahůdky

Svou popularitu slavily rumy A.H. Riise nejen v Karibiku, ale i "doma" v Dánsku, ve Skandinávii i po celém světě, kde získaly jako originální a chuťově plné karibské rumy mnohá ocenění. Dnes destilerie A. H. Riise navazuje na dědictví svého zakladatele a řadu svých rumů stále vyrábí podle jeho původních receptur.

A.H. Riise jsou oblíbené především pro svou sladkou, výrazně ovocnou chuť a samozřejmě pro svou vysokou kvalitu, kterou vždy podtrhuje krásné balení rumů, díky čemuž budou vždy ideální také jako luxusní dárek. V portfoliu značky najdete rumy námořnické i kořeněné, a také skutečné lahůdky pro milovníky toho nejlepšího rumu k pomalému vychutnávání, jako je například řada A.H. Riise XO Reserve nebo řada Non Plus Ultra. Širokou nabídku potom doplňují limitované kousky vyrobené na počest slavných událostí, nebo ty z rodinných archivů.

 

Užitečné odkazy z článku: A.H. Riise rumyRumy z Britských Panenských ostrovůKaribské rumyTmavé rumy, Rumy v dárkovém balení