Seznámení s whisky

Whisky – nejstarší známý sudový destilát, ve kterém se zrcadlí vše ladné i drsné ze skotské krajiny, kde má tento druh alkoholu svůj původ. Techničtější typy tvrdí, že whisky je obilná lihovina, která zrála v sudu alespoň 3 roky a má kolem 40 % alkoholu. Whisky můžeme považovat za noblesní alkoholovou lahůdku. Na ceny některých lahví prémiových značek nemají ani prestižní francouzské koňaky.

Whisky nebo whiskey?

Určitě jste se již někdy setkali s oběma názvy. Ptáte se, který je správně? Možné jsou obě varianty, ale záleží, kdo danou lihovinu vyrobil. Pokud na stole máte lahev z Irska či USA, najdete na ni označení whiskey, ostatní země používají klasický název whisky.

Nejznámější skotská whisky

Velmocí ve výrobě whisky je bezesporu Skotsko. Nepřetržitá tradice pálení a sudování whisky je zde starší než 200 let - pokud tedy mluvíme o legální, státu přiznané výrobě. Nesmíme však zapomenout ani na Irsko, ve kterém je obdobně whisky považována za národní nápoj. Výtečná whisky se vyrábí i v Japonsku a v dalších koutech světa.

Důvodem, proč je svět whisky tak rozmanitý, a proč se můžeme nechat znovu a znovu překvapovat a unášet, i když už jsme třeba našli "tu svoji", je to, že na výsledný produkt má vliv mnoho faktorů. A tak různé oblasti a různé způsoby zpracování přinášejí milovníkům whisky stále nové chuťové zážitky.

Skotská whisky je nejstarším a nejoblíbenějším druhem tohoto sudového destilátu

 

Co stojí za chutí kvalitní whisky

K výrobě whisky jsou třeba pouze dvě suroviny: obilí (pro malt whisky ječmen) a voda. Palírny si zrno, nebo už připravený slad, pozorně vybírají a stejně pečlivě si hlídají svůj zdroj pramenité vody, ze které whisky získává své charakteristické vlastnosti Po vypálení se čirá kapalina stáčí do sudů, kde dále po několik let zraje.

O tom, jak bude whisky chutnat, rozhodne jednak to, jak dlouho v sudu zůstane a jednak to, o jaký sud se jedná. Whisky zraje v použitých sudech po importovaném alkoholu (bourbon, sherry, portské, případně rum nebo třeba cognac). Nápoj, který byl v sudu před samotnou whisky (a vstřebal se do dřeva sudu) ovlivňuje barvu nápoje i jeho chuť - samozřejmě decentně a v náznaku, jako jedna ze složek komplexní chuti whisky.

Whisky se před lahvováním většinou ředí – to příznivě ovlivňuje její chuťové charakteristiky. Ale existují i edice whisky s označením "cask strength" (doslova "sudová síla"), které umožňují vychutnávat si whisky v neředěné síle, tj. s obsahem cca 58 – 65 % alkoholu.

Single malt whisky vs. blended whisky

Když mluvíme o lahvování, je třeba zmínit termín single malt whisky neboli česky "jednosladová whisky". Takto označený destilát je vyroben pouze z ječmene a je stáčen pouze ze sudů z jedné palírny.

Naproti tomu blended whisky může být namíchaná z produktů různých palíren a nemusí být pouze z ječmene. Cílem míchání je docílit vyvážené, kultivované chuti. Blended whisky je tak vhodná pro běžnější pití, kdežto charakternost single malt whisky si při konzumaci vyžaduje pozornost a čas pro vychutnávání.

Užitečné odkazy z článku: WhiskySkotská whiskyIrská whiskeyAmerická whiskeySingle malt whiskyBlended whisky