Doorly's – rumy z Barbadosu přinášející štěstí

Barbadoská značka rumů Doorly's v sobě spojuje příběhy dvou přátel a milovníků rumu. Jednoho s dlouholetou rodinou tradicí v lihovarnictví a s palírnou, druhého s recepturou na kvalitní nedoslazovaný rum. A nesmíme zapomenout ani na třetí příběh, který se k tomuto rumu váže - legendu o vzácném papouškovi Ara. Ale jedno po druhém.

Společnost Foursqare: Od jednoho z nejstarších obchodních domů na Barbadosu k jedné z nejmodernějších palíren na světě

Rumy Doorly's destiluje rodinný lihovar Fousquare, který byl postaven na pozemku bývalého cukrovaru fungujícího od roku 1636. Palírnu, původně známou pod názvem RL Seale & Company, zde založila v roce 1926 rodina Sealů. Ta své znalosti v oblasti vedení rodinného podniku, obchodu i výroby destilátů předávala z generace na generaci. Až k jednomu z potomků, Richardu L. Sealovi, který v roce 1993 palírnu převzal a od roku 1996 ji začal přetvářet do podoby, jak ji známe dnes. Tedy do podoby jedné z nejmodernějších a nejekologičtějších palíren na světě. 

Sealova palírna, Doorlyho receptura

Samotný příběh rumů Doorly's se ovšem začal psát na přelomu 19. a 20. století, kdy na Barbadosu probíhala zásadní vládní restrikce pro produkci rumu. Jistý Martin Doorly zde založil lahvovací linku na výrobu jeho vlastního rumu. Jednalo se o tzv. foursquare rum, který se nijak nedoslazuje a byl mimo jiné prvním rumem, který se z Barbadosu začal exportovat v lahvích.

Martin Doorly byl přítelem již zmíněného Richarda Seala. Ten se rozhodl, že ve své palírně, kterou převzal, naváže na Doorlyho tradiční výrobu barbadoského "foursquare" rumu – nedoslazovaného, ale chuťově bohatého a zajímavého.

Palírna získala oficiálně své nové jméno Foursquare a rumy Seal pojmenoval na počest svého přítele, tedy Doorly's. 

doorlys rum, fousquare, richard seal

Ekologická výroba ve Foursqare a "čistý" rum v lahvích

Jak jsme již zmínili, palírna Foursquare je jednou z nejmodernějších na světě. Byla vyprojektována a postavena tak, aby byla vysoce energeticky úsporná a co nejméně zatěžovala životní prostředí. V souladu s touto "čistou" filozofií se zde rumy při výrobě nijak uměle nedoslazují a nedochucují. Díky tomu nejsou Doorly's rumy chuťově jednoduché a jejich vrstvy se při popíjení postupně odhalují a rozvíjí, což pouze připívá k zajímavému zážitku z konzumace.

Rumy, které vám přinesou štěstí? S Doorly's to možná platí doslova 

Na etiketě každé lahve Doorly's rumu najdete vyobrazeného vzácného papouška Ara, který přirozeně žije v tropických barbadoských pralesech. Ve volné přírodě je takřka vyhynulý a podle místní legendy přináší setkání s ním štěstí.

A i když se nesetkáte s papouškem živým, určitě vám štěstí přinese alespoň některý z rumů Doorly's. My totiž věříme, že se počítá i papoušek z etikety! Vyplatí se proto mít vždy alespoň jednu lahev Doorly's po ruce. Ať už si vyberete Doorly's rumy stařené, směs ročníkových rumů Doorly's XO, nebo bílý rum Doorly's White, vždy se můžete spolehnout na vysokou kvalitu, jedinečnou chuť a přírodní aroma tropického ovoce a koření. Rumy této značky se skvěle hodí pro samotné popíjení i míchání v koktejlech.