Don Papa – filipínský rum se specifickou chutí

Prémiový rum Don Papa se malosériově vyrábí na filipínském ostrově Negros Occidental. Název tohoto destilátu by se dal přeložit jako "pantáta". Mezi rumy to však není žádný dědeček. Jedná se totiž o poměrně mladou značku, která byla na trh uvedena teprve v roce 2012.

Kdo byl vlastně Don Papa?

Z historického hlediska je na tomto rumu zajímavý zejména muž, po kterém byl alkohol pojmenovaný. Papa Isio (pravým jménem Dionisio Magbuelas) se zapsal do dějin jako patriot a revolucionář, který se významně zasloužil o osvobození Filipín od španělské nadvlády. V době této revoluce, která započala v roce 1896, působil právě na ostrově Negros a dodnes je zde vnímán jako ztělesnění rebelie i odhodlání bojovat za spravedlnost.

Etikety jako umělecké dílo

Pokud jste se nyní zaradovali, že konečně víte, kdo je onen muž na etiketě Don Papa rumů, musíme vás zklamat. Ačkoliv se výrobci touto významnou historickou postavou inspirovali, přímo "táta" Isio to není. Podobizna na lahvích je pokaždé vyobrazena trochu jinak a má představovat ducha Sugarlandie, jak se někdy ostrovu Negros přezdívá.

Když se totiž na etiketu pozorněji zadíváte, povšimnete si, že je protkána důmyslně umístěnými obrázky zvířat, která na tomto ostrově žijí. Ať už jde o slimáka místo mužova kníru nebo stočený ocas ještěrky namísto monoklu, pohled na toto umělecké dílo vás nikdy nepřestane bavit. Schválně, kolik dalších ukrytých zvířátek se vám podaří najít?

Ještě pro zajímavost dodáme, že za design lahví si Don Papa rumy vysloužily řadu světových cen a výrobce své fanoušky pravidelně překvapuje limitovanými edicemi rumů s novými hravými náměty. Jedním z nich je například rum Don Papa MassKara, jehož etiketa hraje živými barvami a motivy pralesa a karnevalu. Byla inspirována tradičním filipínským festivalem MassKara, jež se na ostrově Negros koná každý rok.

don papa rum, masskara, filipínský rum

K výrobě Don Papa rumů se využívá jedna z nejlepších třtin na světe

Rumy Don Papa však vedle umělecké stránky oslňují i svou chutí. Ostrov Negros leží na úpatí sopky Mt. Kanlaon a díky svým klimatickým i geografickým podmínkám je vyhlášený jako jeden z nejvhodnějších pro pěstování cukrové třtiny. Ta má díky vulkanické půdě bohaté na živiny plnou a specifickou sladkou chuť.

Chutná čistý s ledem i v koktejlech

Rum Don Papa si nejlépe vychutnáte čistý s kostkou ledu, která zvýrazní a zároveň zjemní jeho chuť. Jak dále sami výrobci uvádí, Don Papa je vítanou součástí mnoha lahodných koktejlů. Díky své sladké chuti se totiž skvěle doplňuje s jakýmikoliv sirupy s příchutí tropického ovoce (ananasový, mangový, kokosový nebo citronový a pomerančový).

Užitečné odkazy z článku: RumyDon Papa rumy