Diplomático – jedny z nejvíce oceňovaných rumů na světě. Proč jsou tak oblíbené?

Diplomático rumy jsou vlajkovou lodí lihovaru Destilerias Unidas, který najdete ve venezuelském městečku la Mie. Jejich lahve, včetně ikonické podobizny vousatého pána, jsou každému dobře známé. Víte ale, co stojí za jejich kvalitou a úspěchem? Dočete se v dnešním článku, který jsme věnovali právě této výjimečné a oblíbené značce rumů.

Historie Diplomático rumů

Rumy Diplomático odstartovaly svou hvězdnou dráhu ve Venezuele, v roce 1959. Traduje se, že inspirací pro vznik této značky byl vznešený aristokrat Don Juancho Melendez, který se na svých cestách za poznáváním nových chutí (především těch rumových) zamiloval do exotických karibských rumů. A ano, je to ten muž, který na nás kouká z etikety každé Diplomático lahve.

Ačkoliv byl původní lihovar, který tyto rumy produkoval, za nějaký čas prodán jinému majiteli, svou popularitu si po všechna ta léta dokázaly Diplomático rumy bravurně obhájit a i nadále rozšiřovat. Z původně čistě venezuelské záležitosti se stal doslova světový trhák. Dnes se rumy Diplomático vyváží do více než 80 zemí a neúnavně sbírají jedno ocenění za druhým.

Co je doma ve Venezuele, to se počítá

Proces výroby i použité ingredience pro Diplomático rumy jsou čistě domácí záležitostí. Lihovar Destilerias Unidas se ve Venezuele nachází na úpatí And. Tato lokace byla pečlivě vybrána nejen kvůli příznivému klimatu (teplo působí blahodárně na růst třtiny i na procesy fermentace a zrání lihovin v sudech), ale také proto, aby byla v blízkosti zdejších rozlehlých plantáží s cukrovou třtinou. Ta má navíc extra výjimečnou kvalitu díky vysokým výkyvům mezi denními a nočními teplotami. Neménně důležitá pak byla pro palírnu i blízkost nedalekého národního parku, ze kterého bere křišťálově čistou pramenitou vodu.

Ke zrání Diplomático rumů se využívají převážně sudy z bílého dubu, které si vyrábí sami přímo v lihovaru. Nejprve v nich zraje jejich bourbon nebo whisky, poté se do nich ukládá rum. Nutno také podotknout, že za vysokou kvalitou rumů stojí přísné venezuelské zákony a standardy, stejně tak jako dlouholetá tradice a láska k tomuto druhu řemesla. 


diplomatico rumy, venezuelský rum, reserva exclusiva

Nabídka Diplomático rumů, která myslí na všechny

Jak se říká přímo v palírně, existují jen dva typy lidí: "Jedni rum Diplomático milují a ti druzí ho ještě neochutnali".

Také proto je nabídka rumů této značky pečlivě poskládaná tak, aby si v ní našel svého favorita opravdu každý - začátečníci i vášniví gurmáni, dámy i pánové. Například edice zlatavých i bílých rumů Anejo je ideální pro mladé konzumenty, kteří své chutě teprve objevují a chtějí pro začátek ten nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. Na druhou stranu, Diplomático dokáže plnit sny i těm, kteří se nebojí si za prvotřídní kvalitu rumu připlatit a chtějí jen to nejlepší. Pro ty jsou určeny luxusní prémiové rumy s označením Ambassador, kterých jde ročně do prodeje jen omezené množství.

Všeobecně nejoblíbenější je potom řada Diplomático Reserva Exkluziva. Tyto rumy mají na svém kontě desítky ocenění i titul jednoho z nejpopulárnějších rumů na světě. Nabízí komplexní chuť, která nadchne pány i dámy. A pro zajímavost na závěr, skvěle se doplňují s chutí kvalitní hořké čokolády, na což mimochodem přišli právě v Česku. Dnes si díky tomu vychutnávají tuto jedinečnou kombinaci lidé po celém světě.