Dictador Generations En Lalique

Ochutnali jsme nejdražší rum v historii Mydrinks.cz. Ano, máme zasebou jeden z nejlepších zážitků, které nám rumový svět mohl nadělit. Koncem prosince roku 2021 mi na stole v kanceláři přistál balíček z Polska, který ukrýval malou nenápadnou kazetu s jediným vzorkem. K mému úžasu se uvnitř nacházel vzorek 15ml Dictadoru Generations En Lalique. Pokud nevíte, který to je, tak tato recenze je také pro vás.

Dictador Generations En Lalique 07l, 43% alc.

Dictador rumy mnozí z vás znají zejména díky jejich základní řadě 20yo a 12yo. Jedná se o vlajkové lodě, které v mých očích dost táhnou celý segment a odrážejí celou tvář značky. Pokud mluvím o vývoji značky, tak musím říct, že mi během pár měsíců přirostla k srdci. Zejména pokud se jedná o chuťové rozdíly. Nevím, kdy jsem naposledy dokázal ochutnat tolik druhů rumů a tak odlišných, jako to bylo u dictadoru. Nyní se dostávám k samotnému Lalique.

Dictador Generations En Lalique byl v momentě psaní této recenze nejvyšší řadou značky. Vím, že Dictador peče zase další skvělou spolupráci a je mi jasné, že tímto to nekončí. Rum samotný je blend rumů z roku 1976 z Kolumbie, to jest 45 let starý rum k datu lahvování 2021. Pokud chcete znát nějaký ten detail z palírny, tak tento rum stvořil Hernan Parra spolu se svým otcem Dariem Parraou. Proč jsem hned z kraje řekl, že Diktador určitě chystá další skvosty? Ve videu, které jsem o Dictadoru viděl stojí, že palírna má pár sudů z roku 1918 :) Čekám tedy brzny nějakou další parádu.

Samotný Hernan řekl, že rodina začala rumy uchovávat od roku 1970, protože tušila, že poptávka po stařeném rumu vzroste. Jak moudré rozhodnutí to bylo je vidět na jejich produktové řadě, která je opravdu veliká. Nyní je vám trochu jasné, kde vznikl název Generations, který stojí v názvu samotného rumu. 

Rum samotný je naplněný v designové lahvi od společnosti Lalique, která je top producentem křišťálu a jejich produkty jsou spíše umeleckým dílem, než v našem případě pouhou nádobou. Láhev vznikala delší dobu a má odrážet ducha karibského moře. Mohu potvrdit, že její cenovka 400 000,- Kč je opravdu dechberoucí a ten pocit exkluzivity vám dojte, až když jí držitě v ruce. V mém připadě hned 3x. 

K samotné degustaci jsem přistupoval opravdu pečlivě s vědomím, že samotný rum s cenou 400 000,- kč bude něco víc než jen rum. Připadal jsem si, že piji mistrovké dílo a historii Kolumbie. Pokud si představíte, že čekali 45 let na lahvování, tak to už je velká část života. Exkluzivita něco stojí a v Dictadoru tohle vědí. Cílem není nejspíš jen klasický rumový fanda, ale investor a opravdový fajnšmekr. 

Ochutnávka byla každopádně nezapomenutelná.

Jak Chutná rum za s cenou 400 000,- Kč?

Skeptické řeči o snobství stranou, tohle je seriózní záležitost, kterou mohu shrnout jedním slovem “balanc“.  Neumím moc dobře kamuflovat nepodařené rumy a jak je z videa patrné, tady došly slova. Nejspíš v záchvatu euforie jsem dostal přesně to co jsem čakal - rum, na který nezapomenu - Bohaté tóny po bourbonu, které jsou vyvážené až nekonečným závěrem, ve kterém jsem nenašel nic rušivého. Ovocné tóny zde hrají svojí roli, ale nejsou tak hrubé jako u mladších rumů. Závěr je typický Dictador, kdy cítíte jejich výbornou kávu a vanilku. Ovšem zde vše skvěle vybalancováno. S čistým svědomím mohu nyní tvrdit, že to bude jeden z nejlepších rumů, které jsem ochutnal. Nebudu vám zapírat a musím říct, že svou roli hraje také má vášem pro rumy, které poznávám 10 let. V tom množství a záplavě značek člověk hledá především zážitky a příběhy. S velkým poděkováním a pokorou k lidem, kteří odvádějí tvrdou práci tam někde v Kolumbii. Klobouk dolu před vaším umem.

Celkové hodnocení naší redakce  95%

Děkuji Dictadoru za nevšední zážitek a vám všem, kteří nás sledují a posouvají dál.

Snad vás tato recenze pobavila a samozřejmě můžete sledovat naše streamy na FB, kde každou středu od 19:00 recenzujeme a nebo odpovídáme na vaše dotazy.

Autor: Tomáš Čmolík

 

Užitečné odkazy z článku: Dictador rumyDictadorDictador rum, IAS, Iconic Art SpiritsRumy