Bumbu – řemeslně vyráběné rumy z Barbadosu

Jakmile jednou ochutnáte tento řemeslně vyráběný poklad Barbadosu, navždy už mezi ostatními rumy bezpečně rozpoznáte jeho typickou chuť. Ačkoliv byste totiž v drsně vyhlížející lahvi s kovovým znakem "X" čekali tvrdé pití pro pravé piráty, opak je pravdou. Bumbu rumy si vás získají svou jemnou a sladkou, ovocnou chutí. K jejich výrobě i použitým surovinám se navíc váže několik pozoruhodných zajímavostí.  

Řemeslné rumy z Barbadosu

Bumbu rumy se destilují v palírně West Indies rum Distillery na Barbadosu již od roku 1893. Sám výrobce je představuje jako rumy "řemeslné" (z originálního "The Craft Rums"). Důvod je prostý – dodnes jsou totiž vyráběny a blendovány výhradně ručním způsobem podle tradiční receptury, s co největším důrazem na využívání přírodních a lokálních surovin i postupů.

Kde se Bumbu rumy vzaly?

Pokud bychom chtěli v historii hledat původ zmíněné receptury Bumbu rumů, cesta by nás zavedla na přelom 16. a 17. století, kdy námořníci a obchodníci ze západní Indie objevili krásy karibských ostrovů i zdejší koření a tropické ovoce, kterým začali ochucovat své rumy.

Pro zajímavost ještě dodáme, že slovo "bumbu" pochází z indonéského označení pro směs koření. Tento výraz tehdy hojně používali právě piráti pro nápoje, které vznikly spojením rumu, vody a různých druhů koření.

bumbu, karibský rum, barbados, řemeslný rum

V jemné sladké chuti ucítíte tajnou směs koření i třtinu z 8 zemí

Právě koření pocházející z okolních regionů hraje v Bumbu rumech tu nejdůležitější a zároveň i nejtajuplnější roli. Složení aromatické směsi, která se do lihoviny podle původní receptury tradičně přidává, zná totiž pouze výrobce. To však není tím jediným, co dělá z Bumbu tak výjimečný a poctivý rum. Vyrábí se totiž celkem z 8 druhů cukrové třtiny. Díky tomu si můžete s každým douškem vychutnávat koncert chutí a vůní z nejrůznějších koutů Střední a Jižní Ameriky.

S vodou má Bumbu před konkurencí rozhodně náskok

Poslední a neméně důležitou přísadou je čirá, nefiltrovaná voda. Barbados má totiž tu výhodu, že leží na vápencovém podloží korálových útesů (na rozdíl od většiny ostatních karibských ostrovů, které jsou vulkanického původu). Místní voda tak patří k jedněm z nejčistších na světě. Díky tomu nemusí být během destilace tolikrát filtrována a zachovává si své přírodní vlastnosti. Bumbu rumům dodává jemnější a lehčí chuť.

Bumbu rumy si v sudech dávají načas

Pod značkou Bumbu najdete aktuálně pouze dva rumy – vyzrálý 15letý Bumbu Original Barbados Rum a Bumbu XO Rum, který na první pohled zaujme matnou černou lahví. Malou rozmanitost sortimentu však výrobci spolehlivě vynahrazují vysokou a řemeslnou kvalitou svých produktů.

Užitečné odkazy z článku: RumyBumbu rumy