Arcane - prvotřídní třtinové rumy z ostrova Mauricius

Arcane rumy pocházejí z malého exotického ostrova Mauricius (to je ten menší brácha Madagaskaru). Nejedna cestovní kancelář by vám o něm řekla, že se mu také přezdívá "rajský ostrov". Ačkoliv místní rum patrně nebude tím hlavním důvodem, měl by být!

Mauricius je totiž považován za jedno z nejlepších a nejideálnějších míst pro pěstování cukrové třtiny. Díky tomu zde vznikají rumy s bohatou chutí a opojnou vůni, které by rozhodně neměly uniknout sbírce žádného příznivce prémiového rumu.

Arcane rumy navazují na dlouholetou historii

Rumové dějiny se na Mauriciu začaly psát v 18. století. V té době byl ostrov pod nadvládou Francouzů, kteří si rychle všimli, že úrodná půda, vhodné slunečné teplé klima a mírně kopcovitá půda jsou ideální kombinací pro pěstování cukrové třtiny. Vybudování první plantáže a postavení první palírny rumu na sebe nenechalo dlouho čekat.

O několik století později, v roce 2010, se skupinka milovníků rumu vedená Thibaultem de la Fournièrem rozhodla, že na tuto tradici na Mauriciu naváží. Založila společnost s názvem Arcane, v rámci níž začala vytvářet stejnojmenné rumy, které se produkují v palírně Gray's Distilley.

Zemědělský rum s přírodní chutí třtiny

Cílem společnosti je nejen navázat při výrobě rumu na francouzské a anglické tradice, ale také představit v destilátu onu bohatou a výjimečnou chuť a vůni prvotřídní mauricijské cukrové třtiny.

arcane rum, zemědělský rum, cukrová třtina

Ať už se jedná o bílý rum nebo rum stařený, výrobci Arcane rumů se vždy snaží ve výsledném produktu zachovat co nejvíce přírodní chuti třtiny. Jak totiž sami říkají, cukrová třtina nabízí neuvěřitelně bohatou a svěží chuť i vůni, která se ovšem destilací i zráním v sudech vytrácí.

Také proto Arcane patří do skupiny zemědělských agricole rumů. To znamená, že se nevyrábí z melasy, ale přímo z čerstvé šťávy cukrové třtiny. Díky tomu získávají mimo jiné komplexnější chuť, která se po napití postupně uvolňuje v několika vrstvách.

Arcane se vyrábí poctivě - dvojí destilací i vrstveným zráním

Mistrovskou práci této značky si můžete vychutnávat v malé, zato chuťově bohaté nabídce. Každému svému rumu věnuje výrobce náležitou péči. Například bílý rum Arcane Cane Crush je dvakrát destilovaný. Jednou tradičně doma na Mauriciu, poté ve francouzském městečku Cognac.

Arcane Extraroma zase nechávají zrát v dubových sudech minimálně 12 let metodou solera, při které se na sebe při zrání sudy speciálně vrství, přičemž nejstarší destiláty tvoří spodní vrstvu a nejmladší jsou nahoře. Při následném míchání pak různě staré destiláty vytvoří unikátní harmonický celek, díky čemuž získává Arcane Extraroma svou mimořádně příjemnou chuť.

Užitečné odkazy z článku: RumyArcane rumy, Rumy z ostrova Mauricius