Seznámení s ginem

Gin je tradiční čirý alkoholický nápoj, který svou typickou chuť získává především z výtažků jalovcových bobulí, které chuťově doplňují další nejrůznější byliny a koření. Gin je považován za originální anglickou pálenku, přestože má svůj původ ve Flandrech. Seznámíme vás proto s oběma druhy ginů - holandským původním jenever ginem i britským suchým London dry ginem a odhalíme, co stojí za jejich pozoruhodnou chutí.

Jenever gin a London dry: jaký je v nich rozdíl?

Na trhu se lze setkat se dvěma základními typy ginů – tzv. jeneverem (někdy též psaným jako genever) a dry ginem. Jaký je mezi nimi rozdíl? Především v postupu při výrobě. Jenever je starší, pochází z Holandska a při výrobě jsou bylinné přísady přímo destilovány spolu s lihovinou. Gin se poté nechává, stejně jako whisky, uzrát v sudech. Dnes se však spíše než dřevěné sudy využívají kameninové nádoby. Také doba zrání je velice krátká. K tomu, aby se chutě bylinek dostatečně propojily, stačí obvykle nejvýše 3 měsíce.

London dry gin se začal vyrábět později v Anglii (odtud jeho název) s počátky využívání sloupcových destilačních kolon, které umožnily rozdílný postup při jeho výrobě. Při destilaci se nechává vysrážená pára z lihoviny překapávat skrze vak, v němž jsou uloženy všechny bylinné a kořeněné přísady. Tak vzniká chuťově lehčí suchý gin, označovaný též jako "dry gin".

gin, jalovec, ingredience, sklenice na gin

Kouzlo nekonečných kombinacích přírodních ingrediencí (s jalovcem v hlavní roli)

Hlavní hvězdou ginu je jalovec, který mu dodává pozoruhodnou paletu příchutí. Vyznačuje se totiž voňavou a kořeněnou sladko-hořkou chutí, ve které lze rozpoznávat stopy borovice, levandule, kafru či přezrálých banánů s pepřovým zakončením. Kromě jalovce získává gin svou typickou příchuť přídavkem dalších druhů bylinek a koření, přičemž každý výrobce používá svůj originální recept, jenž je předmětem obchodního tajemství. Pikantní výraznou chuť dodává ginu například lékořice, zázvor či kardamom. Své citrusové tóny získává gin díky citronové a pomerančové kúře i koriandru. Pro sladkou a kořeněnou chuť se zase využívají mandle, muškátový oříšek nebo skořice.

Gin - destilát mnoha chuťových tváří, který si vychutnáte samotný i v míchaných nápojích

Vzhledem k velkému množství rostlinných přísad existuje obrovský prostor pro experimentování s chutěmi a vůněmi. Výrobcům ginu se zkrátka fantazii meze nekladou. Kvalitní gin běžně obsahuje šest až dvanáct bylinných přísad o různé koncentraci, ovšem výjimku netvoří ani giny s obsahem 20 a více bylinných přídavků. U takových ale hrozí, že se jednotlivé příchutě navzájem přebíjejí a konzument z nich nemá ten správný prožitek (méně je u ginů často více). Pokud byste chtěli hledat obdobu ginu v našich končinách, nejblíže k němu má pravděpodobně bylinná slovenská borovička.

Díky nekonečným možnostem, jak jednotlivé přísady kombinovat, nabízí gin ideální prostor pro objevování nejrůznějších chuťových zážitků. Kvalitní druhy si vychutnáte nejlépe čisté. Výborné jsou však také v míchaných drincích – ať už se bavíme o ikonickém spojení ginu s tonikem či ginu s okurkou nebo o některých složitějších koktejlech jako Martini nebo Tom Collins.

Užitečné odkazy z článku: GinJenever