Historie whisky

Tradice výroby whisky sahá daleko před počátek 19. století, kdy oficiálně vznikaly první palírny whisky tak, jak je známe dnes. Prvotní místo výroby whisky je velice obtížné určit a to z jednoho prostého důvodu – Skotové tvrdí, že to oni dali whisky světu, Irové tvrdí přesný opak.

Většinu rané historie whisky tak utváří dochované legendy. Ty se ovšem shodují v jednom - této lihovině se říkalo aqua vitae, tedy „voda života”. Slovo whisky je pak poangličtěním gaelského slova „uisge“ neboli voda.

Historie irské whisky - legenda o sv. Patrikovi

Nejprve se podíváme do Irska, kde je historie whisky spojována se svatým Patrikem. Ten je v této zemi považován za národního hrdinu – položil zde základy křesťanství, statečně se utkal s ďáblem a ještě irské obyvatele naučil základy destilace "živé vody". Na jeho počest se (konzumací whisky ve velkém) slaví 17. března den svatého Patrika.

Historie skotské whisky - od léčících mnichů k běžnému lidu

Do Skotska se umění destilace dostalo v 15. století a první písemná zmínka je datována do roku 1494. Traduje se, že tajemstvím destilace v Evropě disponovali původně pouze mniši v klášterech a alkohol používali pouze k léčebným účelům.

Živou vodou v doslovném slova smyslu se pro skotské mnichy stala whisky potom v 16. století, kdy Jindřich VIII. nechal zrušit zdejší kláštery a mniši vyhnaní do světa si museli hledat obživu. Každý z nich se snažil uživit tím, co uměl nejlépe. Tak se pití a vyrábění whisky postupně dostávalo mezi běžný lid, který si tento destilát velmi rychle oblíbil.

Daně anglické koruny - krutá rána v historii whisky pro její výrobce i milovníky 

V roce 1707 došlo na základě zákona o unii ke sjednocení království Anglie a Skotska. Pro výrobce a pijáky whisky ve Skotsku to znamenalo jedno: extrémně vysoké daně (nejen na whisky jako takovou, ale též na slad), které vymáhala anglická koruna a její výběrčí. Většina tehdejších palíren ukončila svůj provoz nebo v činnosti pokračovala ilegálně.

Tak začala doba nočního pálení (aby nebyl vidět kouř), pašování a skrývání whisky na těch nejneobvyklejších místech, jakými byly například oltáře či rakve. Podle některých historiků se podvádění anglických výběrčích daní stalo v té době ve Skotsku téměř národním sportem. Černý trh s whisky postupně rostl. Ilegálním výrobcům napomáhalo i to, že většina původních palíren byla situována na skotském venkově či na okolních ostrovech, kam se výběrčí daní vydávali jen ojediněle. 

většina palíren byla ve Skotsku situována na venkově nebo na pobřežních ostrovech

 

Rostoucí popularita whisky i nové metody výroby

Dalším milníkem ve výrobě whisky bylo patentování kolonové destilace v roce 1831 - ta umožnila jednodušší, efektivnější a tedy i levnější destilaci whisky. Andrew Usher v roce 1850 vyrobil první blended whisky, ve které byla smísena jak whisky z kolony, tak i ta vyrobená pomocí původní prosté „kotlíkové” destilace.

Whisky se postupné stávala lihovinou číslo jedna nejen ve Spojeném království, ale po celém světě. Pomohlo tomu nejen precizované umění "blendu", tedy míchání různých druhů whisky, čímž se dosahovalo sofistikovaných chutí, ale také devastace francouzských vinic révokazem v 80. letech 19. století, která tehdy vyřadila ze hry francouzský koňak.

Dnes je kvalitní whisky celosvětově oblíbeným nápojem, který je spojován se sofistikovaným a luxusním stylem života. Whisky se naučili kromě Irů a Skotů pálit a sudovat i další země, například Japonsko či Nizozemsko.

Užitečné odkazy z článku: WhiskySkotská whiskyIrská whiskey, Japonská whiskyNizozemská whisky