Historie vodky

Když se řekne vodka, většině z nás se vybaví obrázek ruských či skandinávských obyvatel, kteří zahaleni dlouhou zimou a tmou popíjejí ve velkém tento destilát – pro zahřátí, rozveselení i z čistého zvyku. Právem lze říci, že asi žádné jiné lihovině netrvalo tak dlouho zbavit se nálepky "levného a nekvalitního umrtvovače", jako právě vodce. A přitom dnes patří mezi nejoblíbenější druhy alkoholu a najdou se i tací, kteří si ji dokáží vychutnávat čistou. Co tedy stojí za jejím vznikem a jaká byla její cesta napříč dějinami?

Co bylo první – ruská vodka nebo polská vodka?

Úplně první zmínky o vodce přichází ze 13. století, kdy se používala spíše jako desinfekční a léčebný prostředek. Až kolem 15. století se začala dochucovat nejrůznějšími bylinami a aromatickými přísadami (například medem) a stoupala její obliba jako samostatného nápoje.

Vznik samotného destilátu si připisují jak Rusové, tak Poláci. Přesněji řečeno také Skandinávci a obyvatelé dalších sousedících oblastí. Proto není možné rané historické počátky tohoto druhu alkoholu přesně určit. Je to dáno také tím, že vodka nemá ohledně svého složení jasně daná pravidla. Díky tomu, že se vyrábí z obilí i z mnoha zemědělských plodin, je obtížné určit, kdo kterou použil pro její výrobu jako první. Historie polské vodky je zcela jistě stejně zajímavá jako ta vodky ruské, my se však v dalším textu zaměříme na dějiny známější ruské vodky.
 

Historie ruské vodky

Počátek historie vodky v Rusku připadá na konec 14. století. V roce 1386 přivezli jistý silný destilát do Moskvy vyslanci z Janova. Zde si lihovina získala své příznivce a do několika let byl do Moskvy zaveden pravidelný dovoz tohoto destilátu, kterému se začalo říkat vodka (odvozením a zdrobněním ruského výrazu pro vodu). Nutno ovšem dodat, že podobně jako je tomu u rané historie mnoha dalších alkoholických nápojů, i popíjení vodky bylo nejprve výsadou spíše vyšší a vznešené vrstvy obyvatel, kteří ji pili při slavnostních událostech.

Naštěstí pro moskevské knížectvo, vydestiloval kolem roku 1430 jistý mnich Isidor první várku vodky přímo v Kremlu a Moskevské knížectví přestalo být závislé na jejím dovozu. Umění výroby se poté začalo rychle šířit. Samozřejmě kvalita tohoto nápoje nebyla valná a nedá se srovnat s dnešní vodkou. Ruská vodka až do 18. století neměla po destilaci více než 40 %, často se konzumovala ředěná a i přes nízkou kvalitu si ji zdaleka nemohl dovolit každý.

Vodka byla v Rusku nejprve výsadou šlechticů, s nástupem státního monopolu byla potom k dostání pro všechny

 

Ruský monopol – levná vodka ve velkém množství

Ve svém dnešním významu bylo slovo vodka použito až v roce 1751, a to ve výnosu dcery Petra Velikého, carevny Alžběty I. Výnos reguloval vlastnictví palíren: posílil výhradní práva šlechty a státu vyrábět a prodávat alkohol. Vodka v Rusku nastoupila cestu za titulem "národní nápoj".

Až v roce 1863 byl v carském Rusku uvolněn státní monopol na její výrobu - to umožnilo vyrábět vodku ve větším množství a za levnější náklady, tedy i nižší cenu. Nyní si ji mohl dovolit i prostý lid. To však neznamenalo, že by na ní ruský stát prodělával - spotřební daň vybraná za vodku tvořila desítky procent celkově vybraných daní v zemi.

Jak si východní "exotická" vodka podmanila (nejen západní) svět

Vítězné tažení zažila vodka na západních trzích až v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století. Mladá generace toužící po změně, uvolnění a experimentu dala před whisky (kterou znala od svých otců) přednost vodce - zajímavému nápoji ze záhadného Ruska, tehdy Sovětského svazu. 

Ve chvíli, kdy svět poznal, že vodka je chutná, čistá a zároveň ji lze míchat v nepřeberném množství koktejlů, bylo vyhráno. Od té doby se drží na předních místech v oblíbenosti mezi všemi generacemi konzumentů a konzumentek.

Užitečné odkazy z článku: VodkaRuská vodkaPolská vodka